Raadiosaade “Mina olengi naine”

Saatejuhid Helina Savi ja Katri Ristal räägivad naiste tervisest, naise intiimsetest muredest ja nende looduslikest lahendustest, oma kehaga kontaktis olemisest ja selle hämmastavalt ilusast mõjust nii naise kui teda ümbritsevate inimeste elule, kuid ka naiste hobidest ja ettevõtlusest.

Saade on eetris Nõmme Raadios neljapäeviti kl 23, kordus laupäeviti kl 21 või Sulle sobival ajal podcastina.

Kirjuta meile: saade@minaolenginaine.ee

Lisaks saad kuulata meie saateid:

Nõmme raadios
Soundcloudis
iTunesis

9.05.2019: Kõik vajaminevad tarkused on olemas siinsamas, käeulatuses. Ometi sageli unustatud, varjatud või lihtsalt kusagile ära pandud nii, et neid on raske leida. Tänases saates räägime lapse ootuse, kandmise, sünni ja sünnijärgse perioodi kommetest, traditsioonidest ja rituaalidest Eestis. Puhume ära tolmu meie rakumälus elavatelt teadmistelt, et iga naiseni jõuaks tema tõeline sisemine vägi ja kohaolemise tunne. Stuudios on MTÜ Põline Pere esindaja Liisa Kaasik, kes koges tanutamise väge oma pulmas ning kelle kolm last on oodatud, kantud ja ilmale toodud Eesti põliseid tarkuseid järgides.

2.05.2019: Veel paarsada aastat tagasi oli Eesti naise positsioon nii perekonnas kui ühiskonnas vastupidiselt muule Euroopale väga tugev ja sõna määrav. Ka eesti vanade muinasjuttude peategelaseks on enamasti naine. Huvitaval kombel olid ka vallasemad Eestis vägagi aktsepteeritud ning neid võeti naiseks hea meelega. Siin mahlakas saates on külas folklorist Merili Metsvahi, kelle sõnul polnud Eesti naine mingi tavaline Tuhkatriinu, vaid südikas piiga, kes ise oma õnne eest võitleb. Lisaks maiuspalu eesti folkloori salapärasest ning metsikust maailmast, kus inimesed vanapaganatega kõrvuti elavad ja naised Libahundiks käivad, talurahva seksuaalelust ja seksuaalteemalistest regilauludest, paariminekust ja -panekust ja paljust muust.

Loe ka Merili Metsvahi koostatud mahukat rahvajutukogumikku „Sõsara sõrmeluud. Naised eesti muinasjuttudes.“

25.04.2019: Doula ehk sünnitoetaja toetab naisi ja peresid imelisel ootuse, sünnituse ning sünnijärgsel perioodil. Kui sünnib beebi, sünnib ka ema, isa – perekond. See on üks erilisemaid sündmusi elus, mis jääb igaveseks hinge. Raseduse ajal võivad tekkida füüsilised ja emotsionaalsed pinged, mida on oluline leevendada, et tunneksid end hästi nii naine kui ka laps. Doula pakub perele ööpäevaringset professionaalset ja laitmatut tuge, et koos luua just selline teekond ja sünd, nagu teie pere seda soovinud on. On suurem tõenäosus, et kõik läheb plaanipäraselt, kui juba lapseootuse ajal hakata valmistuma nii füüsiliselt kui ka vaimselt beebi tulekuks. Meil on külas doula Gertrud Treumund.

18.04.2019: Ajurveeda elamise kunst tänases maailmas – millised on selle iidse meditsiinisüsteemi põhimõtted ja kuidas elada oma individuaalse loomuse, ümbritseva looduse ning keskkonnaga kooskõlas. Kas, miks ja kuidas oma keha puhastada ning milliseid pehmeid võimalusi pakub selleks ajurveeda? Miks väikesed lapsed kõige ebasobivamal hetkel haigestuvad ning mida võiks ema (ja ka isa) teada, et kodu oleks tervise, rahu ja harmoonia oaas? Stuudios on Mirjam Hakkaja.

11.04.2019
Armastuse padjad
Taevased kerad
Neitsilikud õienupud
Elevandiluukarva kuulid
Piimavälud
Armastuse keskused

Heal lapsel palju nimesid. Tänal räägime rindadest ja teeme ka ühe mõõõõõnusa rinnamassaazi.
Katri Ristali külaliseks on Liina Lemming

04.04.2019:
Varesele valu
harakale haigus
mustalinnule muu tõbi
meie laps saagu terveks

Tänases saates räägime sõnalisest kaitsest ja mõttekaitsest. Kuidas kaitset peale panna ja seda maha võtta. Ja sellest, kuidas külvatavaid seemneid ja oma igapäevast toitu väestada.
Katri Ristali vestluskaaslaseks on Kalju Paldis

28.03.2019: Täna õpivad paljud naised erinevaid massaaži- ja teraapiatehnikaid ning teavad suurepäraselt lihaste paiknemist ja keha toimimise saladusi. Kuid lisaks silmaga nähtavale ja käega katsutavale on meie ümber nähtamatu mõõde, mis suures õppimisetuhinas justkui ära unustatakse. Kuidas ennast kaitsta erinevate energiate eest nii terapeudina teistega töötades kui ise kliendina seansil osaledes, kuidas kaitset peale panna ja seda maha võtta. Saates on külas Kalju Paldis.

21.03.2019: Kas teadsid, kuidas on omavahel seotud hormonaalne tasakaal ja liikumine? Mil moel saab hormoone mõjutada füüsilise liikumise, meditatsiooni ja hingamisega? Räägime hormoonvõimlemisest – mis see õigupoolest on, milliste probleemide puhul seda soovitatakse, milliste puhul välistatakse, milliseid harjutusi seal tehakse ja kuidas need naise hormonaalsüsteemi mõjutavad. Stuudios vestlevad hormoonvõimlemise treenerid Mari Allik ja Katri Ristal.

14.03.2019: Enamasti on naisel väga lihtne küsimus: MIKS mul on see tervisemure tekkinud (lekked, allavaje, tundetus jmt) ja milline on see konkreetne LAHENDUS mis juba homseks kõik ebamugavused olematuks teeb. Räägin sellest, mida naine KOHE, ka ilma igasuguse treeninguta enda heaks saab teha, millised on probleemide põhjused ja kuidas neid igapäevaelus märgata nii füüsilisel kui energeetilisel tasandil. Stuudios on Katri Ristal.

7.03.2019: Hüpnosünnitus (ingl. k. hypnobirthing) on sünnitusabi filosoofia ja meetod, mis põhineb usul, et kõik beebid peaksid sündima õrnas, rahulikus ja rõõmuküllases atmosfääris. Kui ema on lapse sünniks füüsiliselt, vaimselt ja hingeliselt hästi ette valmistunud, võib ta kogeda sünnitust lihtsamal, pehmemal ja mugavamal, sageli ka valuvabal, viisil. Stuudios on hüpnosünnituse kursuste läbiviia Kiia Paal.

28.02.2019 Külaliseks Sille Martma, tervisliku elustiili nõustaja, blogi brena.ee ehk Sille Eluviis autor. Sille on üks energiasäde – inspireerib, avastab ning jagab toitumise, treeningu, keha ja vaimu õnneliku koostoimimise retsepte! Sille räägib meile, mida sööb, et nii produktiivne olla; kuidas suhtub treeningusse, mis on Access Bars seansid ja kuhu saab minna Spordipeole.

21.02.2019 Räägime ökoriietest. Külas on naisettevõtja Anda-Zule Lapimaa kelle e-pood zuzu.ee pakub eetilist moodi lastele, naistele ja ka meestele juba aastast 2009! Räägime looduslikest ja mittelooduslikest riidematerjalidest, kuidas neid hangitakse ning mis vahe on öko, vegan või taaskasutatud riietel.

14.02.2019 Sellega, et meie koolides on puudulik seksuaalkasvatus ning vanematel ei ole alates Nõukogude aegsest raamatust “Avameelselt abielust” oma teismeikka suunduvaid lapsi olnud kusagile infot hankima suunata, on igaüks nõus. Kuid nüüd on lõpuks ometi sündinud uus, põhjalik ning kaasaegne internetipõhine keskkond! Tutvustame portaali Learn2Love.org – teadlikkus teeb vabaks! Õpikeskkonna eesmärgiks on tõsta teadlikkust ja edendada dogmadevaba seksuaalharidust. Leht pakub teadmisi, arendamaks ja nautimaks täisväärtuslikku ning õnnelikku elu. Stuudios on Margus Sarmet ja Kristiina Saul.

7.02.2019: Endometrioos on levinud seisnud, mis mõjutab vähemalt ühte naist kümnest. Peamine sümptom on valu, mis võib olla väga tugev. Endometrsioosi puhul kasvab emaka limaskesta ehk endomeetriumi kude teistes kohtades, kui emakas. Koe tükikesi nimetatakse endometrioosi kolleteks ning need võivad ilmeda igalpool kehas. Endometrioos ei ole ainult menstruatsiooniga seotud probleem, see on terve keha põletikuline haigus, millele hetkel ravi ei ole. Tavameditsiini või loodusravi lahendused saavad sümptomeid leevendada, kuid ei saa neid ravida. Loodusravi arst Dr Lara Briden on oma kümneid aastaid kestnud praktika jooksul välja töötanud lihtsad ja tõhusad soovitused toitumise, toidulisandite ja ravimtaimede osas mis võivad anda tubli võitlusvõimaluse! Neid saates käsitlemegi.

31.01.2019: Polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS) ehk Leventhali tõbi – levinud hormonaalne häire viljakas eas naiste seas. Mis see on ja kust see tuleb? Mida välistada enne PCOS-i diagnoosi ebaregulaarse tsükli ja ovulatsioonide puudumise korral – teismeeas, menopausi eelselt, rinnaga toites. Milliseid analüüse oleks vajalik teha ebaregulaarse tsükli korral. Tavameditsiini lahendus ebaregulaarsele tsüklile, kaasa arvatud PCOS-ile, on hormonaalne rasestumisvastane vahend. Kanadast pärit revolutsionäär naiste tervise alal, Dr Lara Briden, väldib iga hinna eest sünteetilisi hormoone kui ravivõimalust selgitades PCOS-i vallandumismehhanisme ja pakkudes seeläbi alternatiiviks hoopis loomulikke lahendusi läbi toitumise, toidulisandite ja bioidentsete hormoonide. Vaatleme tema soovitusi erinevate PCOS-i tüüpide korral: 1. Insuliini-resistentne PCOS, 2. Pillidejärgne PCOS, 3. Põletikuline PCOS, 4. Neerupealiste PCOS.

23.01.2019:  Veel paarsada aastat tagasi oli Eesti naise positsioon nii perekonnas kui ühiskonnas vastupidiselt muule Euroopale väga tugev ja sõna määrav. Ka eesti vanade muinasjuttude peategelaseks on enamasti naine. Huvitaval kombel olid ka vallasemad Eestis vägagi aktsepteeritud ning neid võeti naiseks hea meelega. Siin mahlakas saates on külas folklorist Merili Metsvahi, kelle sõnul polnud Eesti naine mingi tavaline Tuhkatriinu, vaid südikas piiga, kes ise oma õnne eest võitleb. Lisaks maiuspalu eesti folkloori salapärasest ning metsikust maailmast, kus inimesed vanapaganatega kõrvuti elavad ja naised Libahundiks käivad, talurahva seksuaalelust ja seksuaalteemalistest regilauludest, paariminekust ja -panekust ja paljust muust.

Loe ka Merili Metsvahi koostatud mahukat rahvajutukogumikku „Sõsara sõrmeluud. Naised eesti muinasjuttudes.“

17.01.2019: Tegu on jätkusaatega eelmisele. Arutame viljakuse teemal külalisega Liis Orav, kes on integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja. Keha tasakaalustamine ja beebi planeerimise toetamine läbi toidu. Millistes toitudes sisalduvad kõige olulisemad ained hormonaalseks taskaaluks, sperma kvaliteediks, loote arenguks? Rasedus ja foolhappe soovitus allopaatilises meditsiinis versus looduslik folaat. Mineraalide ja vitamiinide kaotamine antibeebipille tarvitades ja stressi tagajärjel. Millised vitamiinid ja mineraalid on ovulatsiooni stimuleerijad? Kus ja kuidas mõõta vitamiinide ja mineraalide taset kehas? Meeste elustiilivalikud ja viljakus. Viljatusravi versus oma keha suhtes teadlikkuse ja hoole rakendamine loomulikul teel. Viljatusravi võimalikud ohud naise kehale ja psüühikale.

10.01.2019: Külas on integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav. Mida peaks teadma viljakusvõime toetamisest läbi toitumise ja muude valikute oma tarbimises ja elustiilis? Millega tuleks arvestada ning kuidas taastada tasakaal peale hormonaalse rasestumisvastase vahendiga lõpetamist? Kilpnäärme seos viljastumisvõimega. Loomuliku progesterooni tähtsus naise kehas ja viljastumisvõimekuses versus sünteetiline progesteroon. Erinevad stressiliigid. Viljakuse vitamiinid ja mineraalid ning toidud.

20.12.2018: Mis on hormonaalsüsteem ja kuidas selle tasakaal(utus) naist mõjutab. Kas ja kuidas erineb naise hormonaalne tasakaal elu erinevates etappides. Peatume täpsemalt ka sellest, kuidas naine ise saab oma hormonaalsüsteemi toetada ja mõjutada. Samuti räägime sümptomipõhisest hormonaaltestist ja hormonaalvõimlemisest.
Katri Ristal on saates oma õpetaja, hormoonijooga koolitaja Kata Chehek’iga.

13.12.2018 Sedapuhku saade rubriigist “naiste hobid”. Külas on Jamaicalt pärit tantsustiili “dancehall” õpetaja ja pikaaegne fänn Elisabeth Põldma. Seda, et liikumine on füüsiliselt tervena püsimiseks ülitähtis teab igaüks. Kuid kuidas säilitada pikaaegne motivatsioon ja püsivus minemaks ühe harrastusega sügavuti? Elisabethi jaoks on kirest tantsu vastu saanud kõike haarav väike oma universum.

29.11.2018: Jätkame üleminekueaga. Kas kuumahooge ja muid ebamugavad üleminekuperioodi sümptomeid kogevad kõik naised ning kas ja mida saab nende ohjamiseks ise ette võtta? Kuidas mõjutada oma heaolu läbi teadliku elustiili, puhkuse, toitumise, harjutuste ja hingamise? Saates tuleb täpsemalt juttu kuumahoogudest, higistamisest, tsüklikõikumisest, meeleoluhäiretest. Katri Ristali stuudiokülaliseks on Villa Medica erakliiniku üks omanikest, hingamisterapeut, tervisenõustaja ja AVIVA hormonaalse võimlemise treener Aili Lindmäe.

22.11.2018: Üleminekuperiood. Millised on üleminekueaga seotud hirmud, eelarvamused, vaevused ja mida nendega ette võtta. Kui suur on võimalus, et ema ja tütre üleminekuiga on sarnased ja miks nad võivad olla täiesti erinevad? Üleminekuiga tähistab naise elus aega, mil ollakse oma eluga heal juhul alles poolepeal. Miks sageli arvatakse, et naise elu lõpeb üleminekuajaga ning ei osata näha selles uut kevadet? Katri Ristali stuudiokülaliseks on Villa Medica erakliiniku üks omanikest, hingamisterapeut, tervisenõustaja ja AVIVA hormonaalse võimlemise treener Aili Lindmäe.

15.11.2018: Külas on ämmaemand Ingrid Kaoküla, räägime kodusünnitusest. Kellele võiks kodusünnitus sobida? Milline erinevus on kodus ja haiglas sünnitamise vahel? Kuidas kodusünnituseks valmistuda? Millised on sünnitajate hirmud ja kust need alguse saavad? Kui suur on tõenäosus, et midagi läheb valesti? Ämmaemanda ettevalmistus ja kuidas ta saab ema ja beebit aidata? Meeldiva õhkkonna loomine kodus sünnitamiseks.

8.11.2018: Seekordses raadiosaates teeme natuke pehmema vahepõike ja räägime hoopis kristallidest – sellest, mis/kes nad sellised on ja kuidas neid kasutada. Helina Savi vestluspartneriks on Maivi Talving.

1.11.2018: Võltsnaiselikkus ja võltsmehelikkus, kuidas seda ära tunda ja kuidas seda enda juures muuta. Milline on tõeline suhe ja kuidas seda hoida. Kuidas vägivaldset suhet ära tunda ja miks sellest ikkagi võimalikult kiiresti välja astuda. Stuudios on Katri Ristal, küsline Kaija Margumets

25.10.2018: Libiido ja sensuaalsus. See, kas naisel on “tuju”, sõltub sageli meeleolust, ilmast, „päevadest“ ja veel mitmest justkui kontrollile allumatust tegurist. Mis libiidot mõjutab ja kuidas oma ellu muutus tuua. Stuudios on Katri Ristal, külaliseks Kaija Margumets

18.10.2018: Intiimlihaste treenimine jadeiitmunaga. Kuidas muna valida, kuidas teda hooldada. Kuidas luua sobilik keskkond, millal ja kuidas treenida, millised on vastunäidustused. Stuudios on Katri Ristal, külaliseks Kaija Margumets

11.10.2018: Saatejuhtide kogemused rasestumisvastaste vahenditega. Rasedusest hoidumisega kaasnevad hirmud.

4.10.2018: Rasestumisvastased vahendid, jätkusaade. Hormonaalsete vahendite kõrvalmõjud. Loomuliku pereplaneerimise meetod ja viljakusteadlikkus. Viljakusmonitor kui alternatiiv rasedusest hoidumiseks.

27.09.2018: Rasestumisvastased vahendid. Erinevad võimalused, nende mõju naise tsüklile ja tervisele. Antibeebipillid ja kuidas need nii levinud on. Mis on juhtunud kondoomidega. Mis sisaldub hormonaalsetes vahendites.

20.09.2018: Jätkame menstruaaltsükli teemal, võtame fookusesse ovulatsiooni. Miks ja millal see toimub. Ovulatsioonist teadlik olemine beebi planeerimiseks ja viljakusteadlikkuse meetod rasedusest hoidumiseks. Kirjuta meile: saade@minaolenginaine.ee

13.09.2018: Naise menstruaaltsükkel. Menstruatsioon. Milleks on menstruatsioon vajalik, kuidas oma keha sel perioodil toetada. Menstruatsioonitarbed.

6.09.2018: Kes on saatejuhid ning millest tuleb saatesarjas juttu: Helina Savi ja Katri Ristal räägivad naiste tervisest, menstruaaltsüklist kui terviseväljendusest, naiste hobidest ja ettevõtlusest. Sissejuhatus naise menstruaaltsüklisse – naise tsüklietapid kui aastaajad. Kirjuta meile: saade@minaolenginaine.ee

 

Heiii Katri&Helina,

kuulasin just eilse raadiosaate järele ja nii väga tekkis tahtmine teile tagasisidet anda.

Nii väärtuslik saade!!!! Kõik saated muidugi, kõik olen ära kuulanud, aga seekord miskipärast kõnetas mind eriti. Mõtlesin, et miks see saade minus just selliseid emotsioone tekitas?

Olen 37, 3 lapse ema, kasutanud oma elus rasestumisvastaseid pille ja plaastreid vist u 20 ja 25 eluaasta vahel 5 aastat. Peale laste saamist pole ühtki rasestumisvastast vahendit peale kondoomi kasutanud. See teeb siis u viimased 12 aastat. Ja peale viimast last tekkis küsimus, et kuidas edasi ja minul vastas just mees, et ära hakka neid hormoone küll kasutama. Ja nii me ilma valehäbita kondoomi kasutame ja selle eest hoolitseb mees!!! Tore oli see, et te panite täna mind mõtlema alternatiivsete firmade peale ja tekkis kohe huvi 🙂

Aga tegelikult sain u saate keskel aru, miks see info just praegusel ajal oli mulle tähtis(olles ise juba oma valikud suuresti teinud, mineviku omasid enam muuta ei saa, ainult tuleviku omasid). Info oli tähtis hoopis mu kahe tütre pärast!!!!(kes veel pole isegi menstruatsiooni ealised) Ja mul oli selle mõistmise üle siiralt hea meel. See teadmine, kuidas ma saan neid targasti suunata ja infot jagada, et nad oma kehale ilmaasjata pöördumatuid kahjustusi ei teeks juba teismelise eas, on tõeliselt hea. Suur, suur aitähh teile 🙂

Lihtsalt naudin kogu seda infot, mis teie saadetest tuleb 🙂

Avastasin teie saate täiesti kogemata uudiskirja infovoost ja mulle väge
meeldib see 🙂 Saade jõudis minuni lennujaamas, mõned minutid enne õhkutõusu, kuid täpselt õigel ajal, et jõuaksin kõik saated alla laadida. Nende kuulamine tegi seekordse pika reisimise äärmiselt nauditavaks.

Olen tänulik selle saate eest ja soovin teile palju armastust ja hoitust.

Jälle niiiiiii hea saade😘aitähh!

Nautisin Suhte teemalist podcasti, no nii raske oli pausile vajutada ja õhtusöögile minna! Hästi äge!!

Write a comment